DM&T indgår ny overenskomst med Teknisk Landsforbund
DM&T er blevet enige med Teknisk Landsforbund om vilkårene i en ny overenskomst. Forhandlingerne blev afsluttet på DM&T's hovedkontor i Herning.

DM&T’s overenskomst med Teknisk Landsforbund gælder for branchens designere, tekstilkonstruktører, deres assistenter og mange andre tekniske funktionærer.
Fornyelsen skal dog først stemmes hjem af alle lønmodtagere, og forliget indgår i den samlede afstemning, der finder sted i april måned blandt alle lønmodtagerne under FH/DA-området.
DM&T tilfredse med resultat
Chefkonsulent og advokat i DM&T, Michael Lund-Nielsen, som er hovedforhandler på overenskomsten, er tilfreds med, at der er nået et resultat:
”Efter et forløb over nogle uger med konstruktive forhandlinger om visse knaster, lykkedes det at blive enige med TL om en god løsning for begge parter.”
Overenskomsten kommer til at gælde i 3 år med udløb den 1. marts 2028.
Der bør ikke ske efterregulering, før resultatet er stemt hjem. De første ændringer sker dog først pr. 1. maj 2025, og det er en administrativ lettelse for arbejdsgiverne.
Overenskomstfornyelsen læner sig op ad de store gennembrudsforlig på Industriens funktionærområde. Det betyder, at vores overenskomst med TL holder sig på samme niveau som øvrige områder.
Der er ingen regler om lønsatser, da dette altid aftales lokalt.
Aftalen i hovedtræk
Du kan orientere dig om hovedtrækkene i overenskomstfornyelsen mellem DM&T og Teknisk Landsforbund her.