Fokus på tekstiler, møbler og madrasser i ny arbejdsplan for Ecodesign-forordningen

EU-Kommissionen har netop offentliggjort sin arbejdsplan for Ecodesign for Sustainable Products Regulation (ESPR) for perioden 2025-2030. Planen fastlægger, hvilke produktgrupper, der vil blive omfattet af de kommende krav til bæredygtigt design og energimærkning, som både omfatter tekstil- og møbelbranchen.

DM&T orienterer Ecodesign 1300x650px
24 apr. 25
Tekstiler og beklædning i fokus – men ikke husholdningstekstiler og fodtøj

Som ventet er beklædning og tekstiler en central del af den nye arbejdsplan. Dog er det vigtigt at bemærke, at husholdningstekstiler og fodtøj ikke er omfattet af planens design- og oplysningskrav – herunder de digitale produktpas – i denne omgang.

Det betyder dog ikke, at de slipper for regulering: Produkter som fodtøj og husholdningstekstiler vil stadig være omfattet af ESPR-forbuddet mod destruktion af usolgte varer, hvilket stadig forpligter virksomheder til ansvarlig håndtering af overskudsprodukter.

Møbler og madrasser: Venter på særskilt regulering

For de medlemmer, der producerer møbler og madrasser, er der også grund til at følge udviklingen nøje. Disse produktkategorier er med i arbejdsplanen, men vil først blive reguleret, når der er udarbejdet og vedtaget separate delegerede retsakter. Det betyder, at ESPR endnu ikke finder direkte anvendelse her – men det er kun et spørgsmål om tid.

Beklædningsstudier i gang – udkast ventes i 2026

For beklædning er forstudierne allerede i gang, og Kommissionen forventer at afslutte dem mod slutningen af 2025. Herefter ventes det første udkast til en delegeret retsakt at blive offentliggjort i første halvår af 2026.

Forventet tidsplan for vedtagelse af de delegerede retsakter
  • Beklædning 2027

  • Møbler 2028

  • Madrasser 2029

Herfra har virksomhederne i udgangspunktet 18 måneder til at efterleve lovgivningen.

Du kan læse Kommissionens officielle pressemeddelelse her.

DM&T følger uviklingen tæt og opdaterer løbende herom. Kontakt os, hvis du har konkrete spørgsmål.

Vil du høre mere?

Ræk endeligt ud og lad os hjælpe dig videre.

Michelle van Velthoven Utzon-Frank
Michelle van Velthoven Utzon-Frank

Chefkonsulent, bæredygtighed

97117229

mvu@dmogt.dk

michelle-van-velthoven-utzon-frank

Marie Busck 2025
Marie Busck

Chief Sustainability Officer

97117293

mb@dmogt.dk

marie-busck-5937673

Jette Lindgaard 2025
Jette Lindgaard

Miljø- og bæredygtighedschef

97117216

jl@dmogt.dk

jette-lindgaard-5a86894